Pokud nechcete v zimě strádat a chcete si užít pořádnou porci minerálů a vitamínů z čerstvé úrody tak jako tomu je v průběhu roku při sklizni na zahrádce, pusťte se do klíčení semínek – je to snadné a levné a zpestříte si tak chladné zimní dny, kdy na zahrádce nic neroste. A třeba vás tato zábava natolik osloví, že u ní už zůstanete.
Jedná se o snadnou činnost pro každého. Pokud jde o pěstování vlastní úrody v podobě zeleniny, tak jsou lidé zpravidla limitovaní prostorem a svými finančními možnostmi. Jen málokdo má k dispozici velkou zahradu anebo si může dovolit pořídit alespoň malou zahrádku v zahrádkářské kolonii. Ovšem pokud jde o klíčení semínek, tak k této činnosti nepotřebujete dokonce ani balkón a vystačíte si s okenním parapetem vašeho bytu, jaký má naprosto každý.
Ke klíčení semínek se vám bude skvěle hodit miska na klíčení, kterou pořídíte již za několik málo sto korun. Dále budete potřebovat samotná semínka a trochu vody, jinak nic. Ovšem pokud byste chtěli maximálně ušetřit, tak i nádobu na klíčení si můžete zhotovit doma svépomocí, třeba z velké zavařovací sklenice. Výhodou speciální misky na klíčení je ovšem to, že manipulace s ní bude pohodlnější a snazší, a navíc díky ní ušetříte spotřebu vody.
Jakmile máte vše potřebné po ruce a chcete se pustit do samotného klíčení, tak nejprve začněte tím, že semena ponoříte do vody, minimálně na deset hodin, ideálně tedy přes noc. Jakmile nabobtnají, vodu slijte a semínka nadále udržujte ve vlhkém stavu tak, že je několikrát denně propláchnete čistou vodou. Nejlepší bude, pokud nádobu na pěstování klíčků umístíte na světlé místo o pokojové teplotě, pak se vašim rostlinkám bude dobře dařit a za pár dní péče můžete sklízet bohatou úrodu.
Čerstvé klíčky ve své kuchyni jistě oceníte, ať už se bude jednat o teplou či studenou kuchyni. Můžete je sníst jen tak, jako přílohu či jako součást mnoha pokrmů.