I kdyby si to někdo nepřál sebevíc, hravě k tomu může dojít. K čemu? Přece k uvíznutí člověka – spotřebitele stejně jako podnikatele – ve finančních problémech. Nikdo z nás není nikdy v životě ušetřen rizika, že se mu něco podobného stane osudem a třeba i každodenní realitou, protože peníze jsou něco, co nemá nikdy jisté nikdo z nás.
Dokonce i ti, kteří strávili celý dosavadní život v naprosté hojnosti, se mohou jednoho dne ocitnout v pozici nesolventních lidí, kteří mohou mít jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, kteří mohou mít problémy s placením klidně i těch naprosto nejzásadnějších záležitostí.
A co to pro nás lidi v praxi znamená? Především to, že bychom s tím měli počítat a být na to připraveni. Protože štěstí, jak je známo, přeje právě připraveným.
Když někdo vůbec nepočítá s tím, že by mohl mít někdy podobné problémy, nezná předem ani řešení, které by mu v takové situaci mohlo pomoci. A když ho pak nouze zaskočí, tento třeba marně obíhá banky ve snaze si nějaké peníze půjčit. Sice se snaží, ale kdykoliv v těchto finančních institucích doloží, jak na tom je, odmítnou mu vyhovět a jeho situace se tak nelepší a nejednou i nadále komplikuje.
Zatímco ti, kteří s eventuální možností zchudnutí počítají, už v předstihu zjišťují, co a jak, a dojde-li na potřebu sehnat si nějakou finanční pomoc, je jejich volbou automaticky hypotéka bez registru, která je i pro lidi ve skutečně obtížné situaci jako dělaná.
Štěstí prostě přeje připraveným. A ti, kteří dají do zástavy nemovitost a dokážou prokázat schopnost hradit aspoň ty nejnižší splátky, si u nebankovní společnosti skoro okamžitě přijdou na své. Vyřízení trvá krátce, byrokracie je tu minimum, a i cenově to tu stojí za to. A tak se těmto žije už záhy zase dobře. Na rozdíl od neznalých lidí, kteří mezitím marně běhají od banky k bance a zažívají jen hořkost z nekonečné řady odmítnutí.