Mnozí lidé jsou závislí na počítačových hrách. Mnozí lidé jsou závislí na internetu. Mnozí jsou závislí na online hrách. Tato závislost je často nejsilnější. Je to spojení dynamičnosti a akčnosti. Této závislosti propadají zvláště dospívající. Hraní online her může být velmi nebezpečné. Pojďme si vypsat alespoň některá rizika
· Zdravotní rizika.Hrozí riziko z vyčerpání a dehydratace. Člověk, který hraje online hry, snadno ztrácí pojetí o čase a hraje třeba několik dní v kuse bez spánku a jídla. Stalo se, že došlo k selhání organizmu, v krajním případě i k úmrtí.
· Ztráta sociální inteligence.Člověk, který žije ve virtuální realitě hodinu denně může tímto způsobem relaxovat. Člověk, který tak tráví deset hodin denně, bude mít velmi brzy narušené vztahy s ostatními lidmi, bohužel především s těmi nejbližšími.
· Agresivita.Samozřejmě okolí začne dříve či později vnímat osobní problémy dotyčného. Pokud mají nějaké požadavky, musí je často důrazně opakovat, což jen probouzí agresivitu dotyčného.
· Poruchy koncentrace, myšlení, ztráta vnímání reality.Člověk, který tráví až příliš času hraním online her ztrácí schopnost soustředit se, což vede k poruchám kognitivních schopností a nakonec i k neschopnosti vnímat realitu jako takovou.
Závislost jako každá jiná
V podstatě je to stejné jako u jakékoli jiné závislosti. Jak tuto situaci řešit Nejlepší je, aby k této situaci vůbec nedošlo. Prevence je vždy účinnější než léčba. Je dobré dětem nabízet včas atraktivní alternativy. Například v podobě atraktivních deskových her. Není nutné, aby děti ve volném čase navštěvovali jen kulturní a sportovní aktivity. Mnohá centra pro děti nabízejí také kroužek Hraní deskových her a věřte, že o Člověče nezlob se to nebude. Když se dítě bude věnovat hraní deskových her, tak sice nevyhrává, ale zato rozvíjí fantazii, sociální inteligenci a když se setká s online hrou, zjistí, že je to zábavné jen na malou chvíli.