V současné době existuje mnoho druhů hypoték. Jednou z těch nejpopulárnějších mezi nimi je hypotéka bez doložení příjmu. V čem spočívá?
Pokud jdete podávat žádost o hypotéku, pak jednou z věcí, které po vás budou chtít, je doložení vašeho čistého měsíčního příjmu a důkaz, že máte stabilní zaměstnání. Obvykle v tomto případě stačí poslední výplatní páska a aktuální pracovní smlouva.
Nedělá se to samozřejmě bezdůvodně. Banky či jiné společnosti, které hypotéky poskytují, si tím zajišťují, že je klient schopen danou částku splácet. Pokud mají podezření, že tomu tak není, pak žádost zkrátka zamítnou.
A zde je háček pro mnoho lidí. Přeci jen ne všichni mají velký příjem, někteří jsou dokonce na sociálních dávkách či dokonce na životním minimu. Jiní zase mají problém s tím, že by měli tyto své osobní informace dávat k dispozici cizímu člověku, zvlášť když nemají jistotu, jak s nimi bude vlastně nakládáno a ujištěním, že budou použity pouze k tomuto účelu, příliš nevěří.
Jiní zase nechtějí, aby daná firma kontaktovala jejich zaměstnavatele. To je totiž poměrně častá praxe, neboť si tak ověřují, zda ona pracovní smlouva je skutečně aktuální a zda jste ji od doby uzavření nezměnili.
A právě hypotéka, která doložení příjmu nevyžaduje, je pro tyto lidi řešením. Je tedy dostupná mnohem širší vrstvě obyvatelstva. Ovšem vzhledem k tomu, o jak rizikový produkt jde, je také obvykle zatížena vyššími úroky i poplatky, především těmi za neplacení.
Není třeba říkat, že tento typ si berou převážně lidé z nižší střední třídy a ti z nízké. Ti totiž nemají takový příjem, aby jim byla ta klasická přiznána. Vyžaduje to však od nich velkou sebereflexi, neboť si sami musí spočítat, zda budou schopni danou částku splácet, a to i v případě mimořádných výdajů, či například o Vánocích.
Přesto se jedná pro mnoho lidí o ideální produkt, který jim konečně umožní bydlet ve vlastním. A to je to nejdůležitější, ne?